Najczęściej zadawane pytania: Apostazja

Czy w ogóle można wystąpić z Kościoła?

Oczywiście TAK, choć niekiedy mówi się, że nie. Czy rozpowszechnianie takich informacji jest wynikiem niewiedzy czy złej woli nie będziemy tu rozstrzygać. Faktem jest, że znamy przypadki, iż księża zaprzeczali możliwości opuszczenia Kościoła. Relacje, które zamieszczamy w tym serwisie pokazują, że jest to nieprawda, Kościół można opuścić i jest to dosyć proste.
Kto jest, a kto nie jest wiernym KRK?

Nie jest to oczywiste i można na to zagadnienie spojrzeć z różnych stron. Można uznać, że wiernym jest ten, kto się uważa za wiernego. Można też uznać, że wiernym jest ten, kogo Kościół uznaje za swojego wiernego. W tym drugim przypadku ważna jest informacja, iż co roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w imieniu władz Kościoła przesyła do Głównego Urzędu Statystycznego informację o ilości swoich wiernych. Poszukujemy pełniejszej odpowiedzi na to pytanie.
Co to jest apostazja?

Apostazja (gr. „odstępstwo, odpadnięcie”) to świadome i dobrowolne odstąpienie od religii katolickiej (lub innej chrześcijańskiej), porzucenie wiary przez chrześcijanina (tym różni się od herezji i schizmy). Nie jest ono równoznaczne ze skreśleniem z listy katolików, ponieważ Kościół formalnie nie posiada takiej listy. Istnieje natomiast lista ochrzczonych. Każda parafia posiada księgę chrztu, w której odnotowywane są wszystkie sakramenty tego typu. Jeśli zadeklarujemy chęć odstąpienia od Kościoła, to właśnie w księdze chrztu zostanie dokonana odpowiednia adnotacja, mówiąca, że porzuciliśmy religię katolicką.
Jak wygląda procedura apostazji?

Aktu formalnego wystąpienia ze wspólnoty Kościoła rzymskokatolickiego dokonuje się w parafii miejsca zamieszkania. Występujący z Kościoła swoją wolę wyraża na piśmie wobec miejscowego proboszcza przy dwóch świadkach. Ksiądz Proboszcz, mając tak sporządzone oświadczenie, powiadamia parafię miejsca chrztu osoby występującej z Kościoła i prosi tamtejszego Księdza Proboszcza o dokonanie wpisu do aktu chrztu. Znane są nam przypadki skrócenia tej procedury. Wystarczyło osobiste stawienie się w parafii chrztu (bez świadków) i złożenie tam stosownego oświadczenia, aby odpowiednia adnotacja została naniesiona w Księdze chrztu.
Jakie są skutki apostazji?

Przez formalny akt wystąpienia apostata pozbawia się wszystkich praw i przywilejów w Kościele rzymskokatolickim. Nie może przyjmować sakramentów świętych, pełnić funkcji chrzestnego i świadka itp. Pozbawia się też prawa do pogrzebu katolickiego.
Jak długo trwa procedura apostazji?

W najlepszym wypadku można sprawę załatwić od ręki skłądając akt apostazji w parafii chrztu. W najgorszym można trafić na księdza, który schowa akt apostazji do szuflady i będzie nas zwodził, że sprawa jest "w trakcie załatwiania". Jeśli mielibyśmy wyznaczyć jakąś średnią to było by to około 4-6 tygodni (od pierwszej wizyty na plebanii do otrzymania wypisu aktu chrztu z adnotacją o apostazji).
Jakiego potwierdzenia naszej apostazji mozemy oczekiwać od KK?

Parafie wydają apostatom dokument potwierdzający ich odstąpienie od KK. Jest to - w zależności od parafii - akt chrztu z adnotacją o apostazji, albo zwykłe zaświadczenie, że w księdze chrztu dokonano wpisu o apostazji danej osoby. Przykłady takich zaświadczeń reprodukujemy w dziale Pliki do pobrania.
Czy apostata może wrócić do wspólnoty wiernych Kościoła?

Powrót apostaty do Kościoła jest możliwy. Proboszcz miejsca zamieszkania apostaty występuje do Biskupa z prośbą o zdjęcie z niego zaciągniętych kar i nałożenie na niego pokuty.

Komentarze  

# apostazja za granicaGuest 2009-12-12 02:19
Moj chrzest odbyl sie w Olsztynie. Od 28 lat mieszkam w USA. Jest oczywiste, ze nie moglbym osobiscie odwiedzic parafie w Olsztynie, aby zaczac swoja apostazje. W jaki sposob moglbym to zalatwic bedac w USA? Na pewno ktos przechodzi przez to wiec bylbym wdzieczny za porade.
# RE: apostazja za granicaGuest 2011-05-23 22:28
Witam, nie ma chyba innej drogi jak zalatwic to przy okazji jakiejs bytnosci w Polsce. Ja tak zrobilem, za jedna wizyta w parafii. Nie robiono mi zadnych problemow. Jednoczesnie przedlozylem zaswiadczenie mowiace o mej przynaleznosci do jednego z kosciolow protestanckich. Zostalem potraktowany milo :)
# nie pełnoletnośćGuest 2011-07-06 10:19
Witam,w tym roku czekałby mnie sakrament bierzmowania,je dnak ja nie chcę dalej utożsamiać, się z tą religią.Czy jako niepełnoletnia osoba czy moi rodzice mogą podjąć się dokonania apostazji gdy sami wciąż są chrześcijanami, jednakże też na papierku,ale im on nie przeszkadza.Cho dzi mi tu także o uczęszczanie na zajęcia z religii.Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak to się odbywa?Z góry dziękuję.
# RE: nie pełnoletnośćGuest 2011-08-04 23:48
Karolino - po prostu nie przystępuj do bierzmowania. Patrząc na datę jest już po fakcie, jednak cóż prostszego niż nie pójście na bierzmowanie i zawiadomienie Twojego wychowawcy, że za zgodą rodziców nie będziesz na religię uczęszczać. :-)
# RE: RE: nie pełnoletnośćGuest 2011-08-06 20:18
Drogi bazylu wcale nie jest po fakcie i wielkie dzięki za odpowiedz do bierzmowania będę przystępować w tym roku szkolnym,tzn.ni e przystępować,my ślisz że na pewno zwykła deklaracja pisemna wystarczy w tym przypadku,wydaw ało mi się to o wiele trudniejsze ale jeżeli tak,to wielkie dzięki;))
# RE: RE: RE: nie pełnoletnośćGuest 2011-08-06 20:39
Przecież rodzice na początku nauki powinni wyrazić bądź też nie wyrazić zgody na naukę religii swojego dziecka. Wystarczy, że napiszą, iż nie zgadzają się byś uczęszczała na lekcję religii. Wychowawca przyjmuje taką karteczkę, z tego co wiem wczepia ją do dziennika, a Ty masz spokój. A jeśli chodzi o bierzmowanie, to ja w ogóle się na niego nie zapisywałem (zapomniałem o terminie, choć dzisiaj uważam to za łut szczęścia), ale wystarczy, że powiesz księdzu, który Cię przygotowywał do bierzmowania, że nie masz zamiaru uczestniczyć w tym zdarzeniu. Oczywiście bądź przygotowana, że ksiądz będzie próbował Cię nawracać, ale wtedy po prostu postaw na swoim, jeśli nie będzie innego wyjścia, to ostro powiedz mu, że nie obchodzą Cię jego gadki, a Ty już postanowiłaś. To powinno go skutecznie uciszyć :-)

Pozdrawiam
# RE: RE: RE: RE: nie pełnoletnośćGuest 2011-08-18 20:16
Hej,wielkie dzięki za pomoc bazyl ;)wkoncu nie bede się musiała ukrywać z tym,że nie chce słuchać tych bzdur;P
# PytanieGuest 2011-08-25 18:01
Mam pytanko, czy aby otrzymac akt chrztu ze swojej parafii musze wniesc im jakas oplate za ten interes? Bo doszlo mnie kilka sluchow ze klechy biora za to rowniez jakies pieniadze.
Dzieki za odpowiedz
Pozdro
# RE: PytanieGuest 2011-09-09 18:41
Witam;
właśnie byłem po odbiór świadectwa chrztu, o które poprosiłem telefonicznie w parafii.
Cywilna pracownica kancelarii zasugerowała możliwość wniesienia drobnej dobrowolnej opłaty. Grzecznie i stanowczo odmówiłem, a kobieta się zmieszała. Nie trzeba płacić, a nawet nie powinno - to proceduralna, wewnętrzna sprawa KRK. Powinno być zwykłe oświadczenie woli, jak we Włoszech, ale skoro jeszcze nie jest, to trudno. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło: może dzięki temu nasza decyzja będzie jeszcze bardziej "ugruntowana", bo nie pochodząca z "kliknięcia" jak w zakupach w internecie?
pozdrawiam,
Tomek /czasem bokononista;), czasem agnostyk/
# RE: Najczęściej zadawane pytania: ApostazjaGuest 2011-10-17 16:39
Ja złożyłam swe oświadczenie woli (metodą świecką)do Proboszcza w miejscu chrztu, a ten odesłał mnie do Proboszcza parafii miejsca zamieszkania. Czy to właściwe? Nie mam nic wspólnego z kościołami ani tu, ani tam. Nie chcę odstawiać szopki z bieganiem po klechach ze świadkami. Żenada! Co dalej uczynić? Odwołanie do GIODO?
# RE: Najczęściej zadawane pytania: ApostazjaGuest 2011-10-17 20:12
Ludki kochane, tak się noszę z zamiarem... ale "przeraża" mnie pójście do kościoła, słuchanie proboszcza (pamiętam gościa... straszny typ, na pewno będzie robił problem)... a teraz znalazłam to: 9 kwietnia 2010 roku weszło w życie motu proprio papieża Benedykta XVI Omnium in mentem, które m.in. usunęło z Kodeksu prawa kanonicznego wzmianki o formalnym akcie wystąpienia z Kościoła. W rezultacie nie można już dłużej formalnie wystąpić z Kościoła katolickiego - Kościół całkowicie wycofał się z przywiązywania prawnego znaczenia do pojęcia "formalny akt wystąpienia z Kościoła". Oznacza to także - z punktu widzenia prawa kanonicznego - odzyskanie pełnej mocy kanonu 11, mówiącego o tym, że ustawom kościelnym podlegają wszyscy ochrzczeni w Kościele katolickim.
źródło może mało wiarygodne (wikipedia) ale wolę się upewnić...
# RE: Najczęściej zadawane pytania: ApostazjaGuest 2012-03-25 21:18
Witam.
Mam zamiar wystąpić z kościoła katolickiego. Mój syn w maju przystępuje do sakramenty komunii. Wszelkie przygotowania dziecka do tego sakramentu leżą po stronie żony która rozumie w pełni moją decyzję. Chłopak jeszcze jest za mały abym narzucał mu swój światopogląd więc niech idzie do komunii tak jak jego cała klasa. Mam jednak pytanie. Co myślicie o moim uczestnictwie w sakramencie komunii podczas mszy. Czy po dokonaniu apostazji lepiej byłoby na czas obrządku zostać w domu czy jednak towarzyszyć dziecku w kościele jako przykładny ojciec
# problem psychologiczny :SGuest 2012-04-07 19:31
Czy parafia zamieszkania oznacza parafię, na terenie której jestem zameldowana? Czy jeżeli nie mam meldunku, ale wynajmuję mieszkanie w Warszawie (i mam umowę potwierdzającą to) to mogłabym złożyć akt apostazji w najbliższej parafii? Bardzo by mi to ułatwiło zadanie, od kilku miesięcy zwlekam z dokonaniem apostazji, co do której jestem w pełni przekonana, bo mam pewien problem psychologiczny: nie chcę niepokoić starszego człowieka, proboszcza mojej parafii chrztu (gdzie nadal jestem zameldowana), zresztą nie chcę również w ogóle widzieć go na oczy ani tym bardziej narażać się na 'kazanie' ze strony tego starszego pana... Nie wiem, może zbytnio się przejmuję wyimaginowaną przykrością jaką mu sprawię swoim wystąpieniem... Chrzciłam się na własne życzenie jako ośmioletnie dziecko, i tylko dlatego myślę, że facet jeszcze mnie pamięta i będzie mu przykro z powodu straconej owieczki...
# problem psychologiczny :SGuest 2012-04-07 19:34
Czy parafia zamieszkania oznacza parafię, na terenie której jestem zameldowana? Czy jeżeli nie mam meldunku, ale wynajmuję mieszkanie w Warszawie (i mam umowę potwierdzającą to) to mogłabym złożyć akt apostazji w najbliższej parafii? Bardzo by mi to ułatwiło zadanie, od kilku miesięcy zwlekam z dokonaniem apostazji, co do której jestem w pełni przekonana, bo mam pewien problem psychologiczny: nie chcę niepokoić starszego człowieka, proboszcza mojej parafii chrztu (gdzie nadal jestem zameldowana), zresztą nie chcę również w ogóle widzieć go na oczy ani tym bardziej narażać się na 'kazanie' ze strony tego starszego pana... Nie wiem, może zbytnio się przejmuję wyimaginowaną przykrością jaką mu sprawię swoim wystąpieniem... Chrzciłam się na własne życzenie jako ośmioletnie dziecko, i tylko dlatego myślę, że facet jeszcze mnie pamięta i będzie mu przykro z powodu straconej owieczki...
# RE: Najczęściej zadawane pytania: ApostazjaGuest 2012-05-14 17:04
Urodzilam sie w Grodkowie , wiec prawdopodobnie tam zostalam ochrzczona . ale nie wiem dokladnie w ktorym kosciele, rodzice nie zyja i od 60 lat juz tam nie mieszkam.Gdzie mam sie zglosic , w chwili obecnej mieszkam w Gliwicach .Moja matka 10 lat przed smiercia wstapila do Zielonoswiadkow cow , ale z kk nie wypisywala sie.Chce sie wypisac z kk , dzieci nie chrzcilam w kosciele katolickim ,wiec nie beda miec z tym klopotu , to samo wnuki i tylko za mna ciagnie sie to brzemie.W jaki sposob moglabym zalatwic ta sprawe.Nie obawiam sie spotkania z ksiedzem , nie przekona mnie do zmiany decyzji.
# Nowe zasady >.Guest 2012-07-17 07:48
Poszedłem dzisiaj na kancelarię w celu poinformowania o chęci złożenia aktu apostazji. Najpierw powiedział mi, że muszę mieć dwóch świadków (o tym wiem), ale jak go grzecznie poinformowałem, że owych świadków już mam to kazał mi przyprowadzić także RODZICÓW. Jest taki obowiązek? Z tego co czytałem to potrzeba TYLKO dwóch świadków. Usprawiedliwiał się tym, że to rodzice zdecydowali o tym, iż będę w kościele i muszą być obecni przy podpisaniu. Da się temu jakoś zaradzić?
# RE: Nowe zasady >.Administrator 2012-07-17 07:59
Po pierwsze zapraszam do dyskusji na ten temat na www.forum.apostazja.pl. Po drugie trzeba pokazać księdzu instrukcję Episkopatu. Jeśli to nie pomoże trzeba pisać do właściwej kurii z kopią do proboszcza. To czyni czasem cuda.
Robert