Apostazja.info na Facebook'u

[KAI] „Dzień odchrzczenia” - tak nazywa się nowa akcja włoskich ateistów i agnostyków, w trakcie której osoby uważające się za niekatolików będą starać się o wypisanie z ksiąg parafialnych.

Akcję zaplanowaną na 25 października przygotowuje włoska Unia Agnostyków i Ateistów. Członkowie związku zwracają uwagę, że wiele osób uczyniło to już w przeszłości indywidualnie i bez rozgłosu. - Kiedy tego samego zażąda jednocześnie więcej osób, echo ich decyzji na pewno będzie silniejsze - napisano w specjalnej ulotce.

Ateiści twierdzą, że każdy ma prawo do „odchrzczenia się”. Powołują się przy tym na Powszechną Deklarację Praw Człowieka oraz na ochronę danych osobowych zapisaną we włoskim prawie.

Data na przeprowadzenie akcji nie jest przypadkowa. 25 października 1958 r. sąd apelacyjny we Florencji uniewinnił ordynariusza tego miasta, który publicznie napiętnował dwoje młodych ludzi, zamierzających pobrać się wyłącznie w urzędzie stanu cywilnego. Sąd uznał, że jako osoby ochrzczone, oboje podlegali jurysdykcji biskupa, który mógł publicznie wyrazić opinię o ich postępowaniu.