Celem tej witryny jest INFORMOWANIE o procedurze i skutkach dokonania formalnego wystąpienia ze wspólnoty wiernych Kościoła rzymskokatolickiego.

"Apostazja (gr. „odstępstwo, odpadnięcie”,apo - od, i stasis - postawa, pozycja) - dobrowolne i całkowite porzucenie wiary przez ochrzczonego chrześcijanina (tym się różni od herezji i schizmy). Powszechnie przyjęło się używać tego terminu do określenia formalnego (udokumentowanego na piśmie) wystąpienia z Kościoła."

 

Zapewne wiele z osób, które trafiły na tę stronę znalazło się w takiej oto sytuacji: zostały jako dzieci ochrzczone i wcielone do wspólnoty wiernych Kościoła katolickiego, a dziś jako osoby dorosłe czują się źle z takim "brzemieniem". Dotyczyć to może zarówno dzisiejszych ateistów jak i wyznawców religii innych niż katolicka. Osoby takie często chciałyby wystąpić z Kościoła lecz nie wiedzą jak tego dokonać, gdyż informacje o apostazji były dotychczas rozrzucone po różnych stronach internetowych (niekompletne, a często rozbieżne), a przedstawiciele Kościoła takich informacji często nie posiadają lub nie chcą ich udzielić. W ciągu ostatnich lat dużo się mówiło o występowaniu z Kościoła ale w wielu miejscach Polski apostazja jest nadal tematem tabu.

Dodatkowo osoby takie mogą obawiać się skutków apostazji - najczęściej jednak po prostu ich nie znają. W takim przypadku usystematyzowane, wiarygodne informacje (w miarę możliwości pochodzące bezpośrednio od władz Kościoła) które tu prezentujemy, mogą okazać się jedynym sposobem na pomyślne dokonanie apostazji, np. w sytuacji, kiedy spotykamy się z twierdzeniem, ze jest to niemożliwe.

Autorzy serwisu sami wystąpili z Kościoła katolickiego i postanowili podzielić się z innymi zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Jesteśmy zwolennikami pełnej wolności światopoglądowej i uważamy, że nasze wybory moralne czy religijne tylko wtedy mają sens, kiedy dokonujemy ich świadomie. Dlatego zachęcamy tych, którzy rozważają decyzję o opuszczeniu Kościoła do poważnego namysłu i dyskusji na ten temat.

Zapraszamy do lektury!